Дата и час: 10 Авг 2020, 11:47

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Среща с ориента
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2015, 00:03 
Капитан
Капитан

Е няма такова пътуване! И въобще не визирам микроскандалите, с които редовно разваляхме боевете си с обичайната ми спътница,
но всичко е добре, когато завършва добре. Турция бе останала последната страна-съседка, която и двамата все още не бяхме
посещавали. Следва една история за морета, реле-регулатори и, разбира се, още нещо.

Пътуването накратко.

Изображение

Варна – Истанбул – Чанаккале – Ечеабат – Варна,
Около 1700 km, около 3 ”дни” и половина…

Пълният текст можете да намерите тук.
Приятно четене :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2015, 08:09 
Капитан
Капитан

Готина малка разходчица... :P
Моста над Босфора в посока Азия се плаща. Таксата е 4,25 лири за мотор, а гишета за плащане в кеш няма. Как минахте? Купувахте ли стикер, който е минимум 30 лири? На бензиностанцийте с дебитна карта ли плащахте, или кеш? А по хотелите?
Там някъде, където е бил съборът сте се отдалечили малко от Троя. На една къса отбивка от главният път Е87 се намира Троя. На около двадесетина километра от Чанаккале и на горе-долу пак на толкова от Езин. :P

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2015, 10:25 
Полковник
Полковник

Направи ми впечатление, че и ти като повечето хора, си имал известни резерви относно Турция и пътуване (с мотор) натам. Разбираемо е... Няма защо да задълбаваме в историческите обосновки на подобно "едно наум" по отношение на комшиларите... Истината, обаче е, че Турция е една приятна (и необятна) съседна страна, която е перфектна дестинация за (мото)туризъм! Другото, което е страхотно е, че хората още не са се напълно поевропейчили-американизирали и все още можеш да разчиташ на протегната ръка при нужда, на искрена усмивка, на добронамерено отношение без задни мисли и все разни такива убавини, които май май по нашите земи вече сме ги забравили.... Както и да е! Да не задълбаваме в геополитически ценности и липсата им! Поздравления за готиния пътепис и искрено вярвам, че това ти е първото, но в никакъв случай последно пътуване в тази страна :mrgreen:
П.п. Апропо, сподели това, което и Владо те е питал - за заплащането на магистралата и моста над Босфора, че откакто въведоха тази нова система с някакви карти, май не съм ходил със собствено МПС натам и не съм наясно, а съм на кантар да отскоча до Кападокия за ден-два и ме вълнува въпроса 8)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2015, 13:19 
Капитан
Капитан

Благодаря отново за добрите думи. Относно моста и магистралите - срам, несрам, явно ще трябва да си призная. Не сме плащали никакви пътни такси, тъй като не разбрахме къде трябва да се случи това. Обикновено светваше зелено на KGS пунктовете, когато минавахме, но веднъж (може би точно след моста) светна оранжево и се включи сирена. Игнорирах смело. След това питах как стои въпроса и за следващия път (да, Фори, планирам такъв, включващ и места, където ти вече си бил) вече трябва да сме изрядни. В момента, обаче, не мога да дам синтезирана информация относно този въпрос. Хубавото е, че всички магистрали имат успореден път, който е безплатен, просто трябва да се внимава къде се кара. Относно плащанията по всички останали места - само в кеш.

Владич, знаехме къде е Троя, имаше и табели, но вече бяхме решили да я оставим за друг път :)

Фори, разбра ме напълно. Усетих същото отношение, което описа и ти :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2015, 14:28 
Полковник
Полковник
Аватар

Браво, супер уикенд трипчета ... :) , май не се спря тоя сезон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2015, 20:43 
Капитан
Капитан

Ами ще ви дам информацията, която аз имам по тези въпроси. :P На руски е, но на български няма такова инфо. http://autotraveler.ru/turkey/ Тук са всички магистрали на Турция плюс мостовете на Босфора в посока Азия и всеки може да си сметне, какво трябва да плаща, ако кара през еди къде си. Минималната сума за стикера е 35 лири, като за такси са 30 лири и 5 лири са за самият стикер. Ние моторите сме в категория 1.
На колегата Борислав, на който са му светнали жълтите лампи и са завили сирените след преминаването на моста над Босфора е отчетено, че не е платена такса за преминаването на това МПС. Глобата след 7 дни е 11-кратен размер на неплатената такса. Някъде към 50 лири. Нищо работа, но сигурно има и някакви лихви след време. :lol: Но пък може и да се мине метър, защото колегата вече не е в Турция. Не знам обаче, колко време се пази информацията, и какво става ако пак те хванат в крачка. :P
За магистралата от Одрин до Истанбул таксата е 7,25 лири. Може да се качиш след границата на Капъкуле на магистралата и точно преди бариерите в Истанбул в дясно в една голяма сграда да си купиш стикер и след това да напуснеш магистралата. Този стикер може да се зарежда и допълнително със суми в техните пощи и в някои техни банки...
На турските магистрали се плаща на пунктовете при напускането на магистралата, както и на мостовете на Босфора се плаща, след като преминеш моста в Азия. Тук се плаща само от Европа към Азия. На същите тези мостове от Азия към Европа не се плаща. Това е. Някои работи си ги знаем от едно време, но както виждате има и нови моменти. Гишетата за плащане кеш бяха много удобни и полезни по-рано, но турците ги махнаха за съжаление. :twisted:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2015, 13:18 
Полковник
Полковник

ВладиЧ, благодарности за сайта! Много полезен и изчерпателен!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2015, 07:21 
Капитан
Капитан

Прясна информация от колега с мотор, който се прибра миналата седмица от Турция. Каза, че, ако минеш със сто километра в час през местата за плащане на магистралите системата изобщо не може да те засече... Проблемът бил, че бариерата трябва да е вдигната, когато минаваш, за да не я отнесеш. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]