Дата и час: 23 Авг 2014, 18:19

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 483 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2005, 16:21 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

MetroID написа
Цитат:
P.S.: Още едно питане... Има ли някакъв вариант да карам "подготвителни" курсове за категория А, преди да съм навършил 21 години... Защото смятам, че ще е добре да се запозная поне с основите на мотора, преди да дойде момента, в който да си купя личен такъв.
Темата започва оттук

Пич, на другите въпроси не мога да ти отговоря, ама за "подготвителните курсове" - по добре да не са в България - някой ден ще ми благодариш :D
Аз лично не съм чувал за подобно нещо, а курса който изкарах за книжка беше повече от смешен (сигурен съм, че повечето хора от форума ще се съгласят)...
...и все по-чудно ми става как при такова обучение има толкова малко загинали мотористи!?!...

Явно ние българите сме си корав народ :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2005, 16:28 
Майор
Майор
Аватар

Мерси за отговора :) Сигурно е тъп въпрос, но като не знам, все някого трябва да питам: а какво ТОЧНО представлява курса / изпита за А категория?

Що се отнася до "подготвителните" курсове - сигурно си прав, но най-вероятно ще изискват 21 години.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 08:50 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Хм... :lol: аз тва някъде май го бях споделял...

При мен се случи така:
Отивам при някъв "байчо" на когото няма да споделя името...
Гледа ме байчото в ръцете и вика:
- Ти за курс ли си? ...120лв!...аз ше ти дам и медицинско - редовно е...
ако е без медицинско 110...
- Миии... да за курс съм, и медицинско си нося...
- Ахм... ти колело карал ли си?
- А?... карал съм...
- И книжка за кола имаш?... - кимам - Е начи нема да имаш проблеми!
И почва да се оглежда отегчено. Някъде наблизо се чува пърпорене и байчото наостря уши... Аз чакам да каже кога, къде...
- Абе виж ся... аз искам да се науча, не само да зема книжка - то тва е лесно... отиваш, плащаш на който трябва...
Поглед в небето.
- Добре, кажи кога мога да почна?
- Ела! - вика байчото и ме задърпва към пърпоренето. - Чш! я слез бе, да го качим тва момче... Карал ли си преди? Не?... ами е тва ти е съединителя, тва ти е спирачката, тва ти е газта... Са се качваш... праиш две-три кръгчета тука и ше спреш до мен... Като направиш второто кръгче искам вече да мислиш как ше спреш... Разбра ли? Аре!
Три кръгчета и спирам.
- Епа ти си готов! Направо си за изпит!... Ся глей го тва момче кво прави на полигона и след 10 мин се сменете - ти ше го правиш! - обръща се байчото и запрашва нанякъде. По-късно разбрах - да си прави колата.
После отидох още два пъти и на третия се явих на изпит - няколко дни по-късно държах свидетелтво за правоуправление категория А...

...мога и още да пиша ама няма смисъл :lol:

Последна промяна Zwero на 23 Юни 2005, 16:35, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 10:37 
Хахаха, бравос! Добре си го описал Мишо...

Изпитът се състои от 14 елемента на полигон, от които можеш да сгрешиш или пропуснеш 2. От тези 14 елемента има 2-3 които не можеш да направиш от първия път...
Това е то БГ изпита за А категория.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 10:37 
Редник
Редник
Аватар

Зверо, много добре си описал курса за "А", точно същото се случи и при мен. Искам само да споделя, че един приятел, който отиде в Германия много искаше да изкара книжка за мотор, но понеже живее там за постоянно му трябва немска книжка, а пък курса+изпита струвал 1500 евро. При тази разлика в цената, може би е по-добре че в БГ може за 120лв да се направи нещо...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 11:56 
Майор
Майор
Аватар

Точно за това исках да знам, дали има изобщо някакъв смисъл от българските курсове... Е, все пак се надявам да успея да намеря някой (лицензиран!), който да ме понаучи на това-онова, защото нямам намерение да се претрепвам заради мечтата си да карам мотор :roll: . Колкото до цената на изпита и курсовете в Германия, ами аз съм студент в Германия и смятам тези дни да проверя как стоят нещата, но тези 1500 евро хич не ми звучат добре... Вярно, че за собствената ти безопасност няма такова нещо като "твърде много пари", ама все пак...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2005, 14:16 
Сержант
Сержант
Аватар

Абе то е ясно че в България както всичко останало и вземането на категория А е пълна пародия , но това не пречи да я вземеш тук защото е доста по ефтино , а самата теория можеш да я научиш в този форум - има хора който доста са се постарали да напишат това онова - въоражаваш се с търпение и четеш . Практиката е ясно че ще я придобиеш със самото каране . :zelen:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2005, 14:26 
Майор
Майор
Аватар

Да, вчера говорих с един тукашен инструктор, който ми заяви, че сумата за курсове и изпит излиза над 1000 евро. Не знам дали това е частен случай, който се отнася само за неговата школа, но.. май не е така :? . Тъй че курсовете и изпита ще се взимат явно в БГ - "когато му дойде времето". Надявам се само да намеря някой опитен лицензиран моторист, който все пак да може да ме понаучи на това-онова през лятото :). А дотогава ще си чета из този форум материалите, вече изчетох почти всичко от Мъдростта на Моториста, яд ме е само, че няма как да изпробвам на практика всичко, описано там. Предполагам, че тук е мястото да кажа едно огромно БЛАГОДАРЯ на всички, които са се постарали и са направили този форум толкова приятелско място, отворено и за напълно начинаещи като мен. Материалите, които сте превеждали и публикували тук, са просто страхотни :!:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 10:32 
I pri men beshe neshto podobno, no instruktora mi mi obqsni dosta raboti i me gledashe pone purvite dni. Osven tova sled edna sedmica mu kazah che se nalaga da zaminavam i go pitah dali ne moga da si durja izpit. Toi naglasi taka che da me izpitat , v denq na izpita az si zaglrqvah, praveiki uprajneniqta za izpita, po edno vreme poglejdam che toq deto me beshe izpitval predi za knijka za kola doshul, otivam pri nego i go pitam - Da pochvamli? a toi - Ami ti svurshi veche be! Chestito! . . . :P

Върнете се в началото

Заглавие: книжка
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 11:04 
Полковник
Полковник
Аватар

Приятелю, ако искаш опитай при Мишо Михайлов на "Мотописта".
Аз съм карал при него преди 20 г.
Подчертай, че искаш да се научиш, а не само да вземеш книжка. Той е човек, който ще те научи наистина.

old easy rider

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 13:13 
Майор
Майор
Аватар

Аз не съм много много на това мнение. Може с годините да му е поумръзнало и вече да не си гледа така работата защото те качва на мотора и изчезва някъде и след 30 мин. идва и тва е.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: книжка
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 13:30 
Лейтенант
Лейтенант
Аватар

Iavor Tomov написа:
Приятелю, ако искаш опитай при Мишо Михайлов на "Мотописта"...

Yavka sorry ama hich ne sym syglasen - choveka (kakto veche mnogo hora se dosetiha) deto sym go opisal po-gore e tochno vyprosniq g-n Mihajlov

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 14:01 
Полковник
Полковник
Аватар

Момчета, точно това уточнявам- изрично му кажете, че искате да се научите.
Разбира се, че в РБ всеки иска да вземе парите и толкоз, но наистина мисля, че този човек може да учи.
Скоро говорих с Караньотов по тези въпроси и той го каза същото.
Не искам да обидя никого. Въпроса е,човек да опита.

old easy rider

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2005, 16:22 
Майор
Майор
Аватар

Момчета, благодаря ви, че сте толкова отзивчиви... Колкото до книжката, то аз нея не мога да я взема сега така или иначе - нямам 21 години, трябва да чакам ОЩЕ една година. Проблема е в това, че исках да се науча... или ОК, да речем - поне малко да се запозная с мотора и т.н. - ПРЕДИ да отида на курсовете (точно поради причината, която Zwero описа...). Скоро се прибирам в БГ и ще поразпитам тук-таме, а и вече имам идеи къде мога да (п)опитам... Пак мерси и ще пиша тук, ако има напредък в моята одисея :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Юли 2005, 21:39 
Полковник
Полковник
Аватар

Ей, четяйки третия пост, ми идваше да напиша четвъртия :)))
Да ви кажа ли моята версия за .... там :)

Отивам аз с колело (карал съм 5 години по планини и в сф)...
- Караш колело? Това е много добре, нямаш проблеми.
Отиваме на "пистата" :
- Това е съединител, натискаш, включваш първа, отпускаш много плавно и като усетиш че тръгва, задържаш. Разбра ли?
- Ми да....
Опитвам аз, и естественно се отказвам от първия опит, стискам съединителя и мотора изревава.
- ВЪРНИ ГАЗТА, ЩЕ СЕ ПРЕБИЕШ....НЕМОГА ДА ТЕ ГЛЕДАМ....
И изчезна....след 30 мин идва...
- Я да видя....ааа добре, преди неможех да те гледам...
========================================

Неискам да кажа нищо лошо за човека, мисля че навсякаде е така, може наистина да му е омръзнало, но целта е постигната, карам от 11 месеца, дори и зимата карах :) Всичко е практика и теория....теорията четеш от тук, практиката на своя мотор.

Разбрах че дава частни курсове по 10 лв на час, можеби си стува, можеби не, както казаха колегите все пак сме в БГ....

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Юли 2005, 22:27 
Капитан
Капитан
Аватар

Абе че в Бг си е ташак кур-са ташак си е...но и в САЩ всичко си е ала бала. Предлагат платени курсове които струват около 300$, осигуряват ти мотоциклет, каска и те учат...какво те учат не съм сигурен защото никога не съм срещал някой колкйто да го е взимал. Аз отидох, взех си листовките за 10$, купих си мотор, един приятел ме научи как да карам, отидох и си взех райдинг изпита (за него не се плаща допълнително...10$ всичко)...

Има една федерална програма обаче която е без пари (20$ за такси само) и трае един уикенд (16 часа), само се записваш и те качват на 250сс Хонда и почват да те учат как да оцеляваш на пътя...симулират разни работи като коли отнемащи предимство, дупки, мокър път...има за начинаещи и напреднали...твърдят че 98% от взелите курса не попадат в катастрофи или нещо такова...Има само един проблем обаче...листа на чакащите е около една година дълъг...

Аз да ви кажа постоянно си тренирам сам...като не бързам за някъде и почвам да избягвам капаците на шахтите в последния момент - ей така за всеки случай ако ми се наложи...Винаги когато видя някоя кола да се държи подозрително, едната ми ръка отива на спирачката, другата на клаксона и си мисля тоя(тая) ако направи някоя глупост накъде ще отивам...

Ето линк към Ръководството за Мотоциклетисти в Илинойс - има полезна информация макар че повечето вече я има в различни теми...има и схеми на упражненията които се правят за книжка...
http://www.cyberdriveillinois.com/publications/pdf_publications/dsd_x1405.pdf

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Юли 2005, 22:38 
Майор
Майор
Аватар

PAKETA_1, чувал съм, че при вас във всеки щат различно дават книжка за мотори... Като колкото по-навътре към централните Щати ("Голямата Пустош"), толкова по-лесно ставало... Поне така пише по сайтовете де, нямам особен опит, но се надявам тази есен да видя лично как стоят нещата. Anyway, относно курсовете, които споменаваш, съм чувал и чел по много сайтове и след като толкова много хора ги препоръчват, предполагам че все някакъв смисъл трябва да има. Не знаех обаче, че листата на чакащите се проточва толкова дълго във времето...

Както и да е... и без това съвсем скоро си идвам в БГ и ще проверя дали не мога да намеря някакви импровизирани курсове за wannabe-моторджии :lol: . А и човека, при когото смятам да проверя, е от тези, на които имам доверие, тъй че се надявам на добър резултат!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Авг 2005, 13:48 
Полковник
Полковник
Аватар

мда...трагедия си е в BG да караш курсове...въпреки това аз на самия курс за първи път се качих на мотор и получавайки А категория имах общо 10 часа на мотор! Оттам нататък - оправай се :)
Към пича в Германия дето му е важно да се научи, а не книжката - ми мога само да ти кажа прежали ги парите и вземи книжка в Германия. Хем и проблеми няма да си имаш после. А тук изпита протича съвсем различно - първо е полигон. Учат те да спираш в екстренми ситуации (много полезно!) и след това те пускат в града. За самия изпит ти караш пред кола в която са инструктура и изпитващия и те те набаюдават как се държиш в движението...Да не говорим че независимо дали имаш В категория пак държиш листовки, защото са различни (в германия листовките на изпита може да ти ги дадат и на български ако имаш проблеми е езика)...
Ако все пак спестиш парите от курса и караш такъв в България, но ще караш в германия, мога да те посъветвам само едно - нека поне мотора ти е с немска регистрация - рядко могат да те спрат, особено ако нямаш нарушения. Аз карам така вече една година, ама ако ме пипнат не знам...Риск печели....Това е! Успех и умната кавото и да решиш

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2005, 02:31 
Майор
Майор
Аватар

Qvno vyrvq po vashite stypki, za6toto i az tova lqto imah dosta gor4iv opit s "instruktorite" za A kategoriq v Bulgaria... No nego 6te go spodelq drug pyt, kogato vse pak cqlata taq odiseq q dokaram do uspe6en zavyr6ek.

Bibata, abe to vajno, vajno, ama re6ih, 4e 6te se u4a s karane :D ... 1000 i kusur evro hi4 ne sa malko pari i prosto ne moga da si pozvolq da gi hvyrlq samo za kurs. Zatova iskam da pitam - ne razbrah ot posledniq ti post - vyzmojno li e da karam motor v Germaniq s bylgarska knijka (t.e. vzeta v BG A kategoriq)? I ima li zna4enie dali mashinata e registrirana v DE ili v BG?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2005, 10:06 
Майор
Майор
Аватар

Мога да отговоря само книжката ама за кола и за САЩ. Там може да караш известно време с БГ книжката(май е две седмици) и после трябва да отидеш на изпит за хамериканска.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 483 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]